• Obserwuj nas
Enea Basket Liga

Bez niespodzianki

news

Fenomenalna pogoń Akademików w trzeciej kwarcie to było za mało na faworytów z Zielonej Góry. Stelmet Enea BC pokonuje AZS Koszalin 81:72.

Bez energii w pierwszej połowie

"Mamy energię" wybrzmiewała dziś piosenka sponsora tytularnego polskiej ligi koszykówki, jednak w pierwszej połowie ów mocy zdecydowanie zabrakło naszej drużynie. Początek meczu to dosyć nerwowa gra Akademików, z czego skrzętnie korzystali goście którzy po 5 minutach prowadzili 8:2. Wtedy jednak zareagował trener koszalinian Marek Łukomski, który wprowadził na boisku kilku rezerwowych w tym nowego rozgrywającego, Toreya Thomasa. Ten ruch wydatnie pomógł naszej drużynie złapać oddech i niemalże dogonić naszego rywala (9:10). W kolejnych dwóch akcjach gracze Stelmetu dwukrotnie celnie trafiali rzuty za trzy punkty, dzięki czemu zyskali bezpieczną przewagę która utrzymała się do końca pierwszej kwarty (22:16).

Relatywnie niewielka strata do rywala pozwalała myśleć, że Akademicy będą w stanie szybko ową stratę nadrobić, jednak realia okazały się niezwykle brutalne. Poziom energii i w konsekwencji tego koncentracji naszego zespołu, pozostając w konwencji muzycznej okazał się w drugiej kwarcie zdecydowanie mniejszy niż zero. Apatyczna gra AZS sprawiała, że Stelmet nie miał najmniejszych problemów z wypracowaniem wysokiej przewagi, która w kulminacyjnym momencie sięgneła aż 23 punktów, a na koniec pierwszej połowy wyniosła dokładnie 20 "oczek" (57:37). Na wyróżnienie w początkowych dwudziestu minutach zasługuje przede wszystkim skuteczność podopiecznych trenera Igora Jovovicia, którzy punktowali na poziomie 62% za dwa punkty (13/21) i aż 89% za trzy punkty (8/9).

Moc po przerwie

W drugiej połowie zobaczylismy zupełnie odmieniony AZS, z energią i 200% zaangażowaniem w każdą akcję. Akademicy rozpoczęli trzecią kwartę 7:0 łapiąc przy tym swobodę tak bardzo potrzebną do skutecznej koszykówki. Z kolei podopieczni Igora Jovovicia kompletnie oniemieli przemianą gospodarzy, zatracili nie tylko skuteczność ale zaczeli także seryjnie popełniać błędy. Koszalinianie w tej części meczu całkowicie zdominali faworytów z Zielonej Góry, a na specjalne wyróżnienie zasługuje najnowszy nabytek Akademików. Torey Thomas bo o nim mowa, aż czterokrotnie trafił z dystansu i  to głównie dzięki niemu (przy wsparciu Drew Brandona) AZS zmniejszył straty do zaledwie pięciu "oczek" (62:67).

Finalna kwarta w dalszym ciągu dostarczała ogromnych emocji kibicom zgromadzonym w Hali Widowiskowo-Sportowej. AZS pomimo klasy rywala, w dalszym ciągu napierał by doprowadzić do wyrównania stanu meczu. Po serii kolejnych punktów, Akademikom udało się nawet zredukować straty do jedynie dwóch punktów, jednak to było wszystko na co stać było biało-niebieską drużynę tego wieczora. Szaleńcza pogoń w trzeciej kwarcie i chęć jak najszybszego doprowadzenia do remisu sprawiły, że w kluczowych momentach meczu koszalinianie popełnili błędy które bezlitoście wykorzystała drużyna Igora Jovovicia. Stelmet Enea BC po raz kolejny pokazał dlaczego jest uważany za jednego z faworytów do Mistrzostwa Polski i w końcówce to zielonogórzanie zachowali zimną krew i zamknęli całe spotkanie na własną korzyść.

Mimo porażki, w dzisiejszym spotkaniu AZS pokazał, że warto przychodzić na jego mecze. Że niezależnie od tego jak będzie zła sytuacja, drużyna jest w stanie losy meczu odwrócić i walczyć do końca o zwycięstwo. Nawet jeśli dopada kogoś poważna choroba jak naszego kapitana, to decyduje się wstać i walczyć, to pokazuje charakter tej drużyny.

Jednak mecze prawdy dopiero przed nami, ponieważ 3 lutego o 12:30 podejmiemy we własnej hali gliwickie GTK, z kolei 9 lutego wybieramy się w podróż do Stargardu na pojedynek z miejscową Spójnią. Cel na oba spotkania jest tylko jeden, zwycięstwo.

AZS Koszalin - Stelmet Enea BC Zielona Góra 72:81 (16:22, 21:35, 25:10, 10:14)

AZS: Thomas 23, Brandon 17, Papić 11, Tejić 8 (9 zb.), Walters 7, Bochno 3, Jarecki 2, Surmacz 1, Zywert, Czujkowski 0

Stelmet: Koszarek 13, Zamojski 12, Starks 12, Sokołowski 10, Sakić 9, Hrycaniuk 8, Devoe 6, Mokros 5, Planinić 4, Matczak 2